Forráskép megtekintése

Brüsszelben egyesek attól tartanak, hogy az áprilisi, forrongó elnökválasztások megzavarhatják Franciaország uniós elnökségét, mielőtt az Európa jövőjéről szóló kulcsfontosságú konferencia eredményt hozna. Nem megnyugtató, hogy Macron ideiglenesen a párizsi Diadalívre kitűzette a kék-arany uniós zászlót. E lépés máris kivívta a nacionalista és konzervatív választási jelöltek haragját.

Sok európai muszlim azonban más okból is aggódik a francia EU-székfoglaló miatt: attól tartanak, hogy Franciaország megosztó, muszlimellenes politikai diskurzusa veszélyesen beszivárog az uniós döntéshozatalba.

A francia választási kampány lényegében azt jelenti, hogy Franciaországban a muszlimok ellen nyitva áll a vadászidény. Számos francia politikus választási stratégiaként alkalmazza a féktelen iszlámellenességet. Az iszlámról és a muszlimokról szóló mérgező viták, amelyekben a faji és migrációs kérdésekkel kapcsolatos, csípős, interszekcionális támadások keverednek, egyre mérgezőbbé válnak.

Aggasztó módon a muszlim-hibáztatás már nem csak a szélsőjobboldali, bevándorlásellenes Marine Le Pen-re korlátozódik. Macron keményvonalas belügyminisztere, Gérald Darmanin egy nemrégiben lezajlott televíziós vita során azzal vádolta Le Pent, hogy „puhány” az iszlámmal kapcsolatban. A korábbi televíziós szakértő, Éric Zemmour még kegyetlenebb muszlimellenes programmal szállt be az elnökválasztási versenybe, míg a gaullista Les Républicains párt jelöltje, Valérie Pécresse keményen fellép a bevándorlással szemben, és korábban megtiltotta a burkinik viselését a párizsi régió szabadtéri szabadidőközpontjaiban.

Maga Macron, aki várhatóan újraválasztásra törekszik, máris egy sor muszlimellenes politikát hajt végre, köztük egy törvényjavaslatot, amelynek célja állítólag a „szeparatizmus” és az „ellentársadalom” kialakulásának megakadályozása Franciaország hatmillió muszlim állampolgára körében. Macron kormányát azért is bírálják, mert bezáratta a franciaországi iszlamofóbia elleni kollektívát, a vezető diszkriminációellenes szervet, amely dokumentálja a muszlimellenes gyűlölet-bűncselekményeket. Az Európai Rasszizmusellenes Hálózat a francia muszlimok elleni teljes körű „iszlamofób boszorkányüldözésre” figyelmeztet, és azt állítja, hogy a kormány „számtalan adminisztratív eljárást” alkalmaz a muszlim vezetésű szervezetek, mecsetek, iskolák, sőt még a muszlim tulajdonban lévő büfék bezárására is, a Muszlim Testvériséggel való kapcsolatok bizonyítatlan állításai alapján.

Forrás: The Guardian

(Visited 11 times, 1 visits today)