Már csak két nap van hátra az idei, Glasgow-i ENSZ klímatárgyalásból. A színfalak mögött egyes küldöttek attól tartanak, hogy a tárgyalások továbbra is elhúzódnak a megegyezés reményében.
A negatív hangulatot tegnap este Kína és az Egyesült Államok váratlan közös nyilatkozata megváltoztatta. A két ország váratlanul ígéretet az együttműködésre a metánkibocsátás és az erdőirtás elleni küzdelem terén.
Ennek ellenére a glasgow-i megállapodás még mindig várat magára. A közösen elfogadott dokumentum arra kérné az országokat, hogy 2022-igújítsák meg kibocsátás-csökkentési vállalásaikat, és “sürgetné” őket, hogy növeljék az éghajlatváltozás finanszírozását, miközben felszólítaná őket a szénfelhasználás és az egyéb fosszilis tüzelőanyagok támogatásának fokozatos megszüntetésére.
Az éghajlatváltozás által veszélyeztetett országok azt mondják, hogy erősebb megállapodást fognak követelni a pénzügyi támogatásról, és néhány olajtermelő ország megütközhet a fosszilis tüzelőanyagok felhasználásának kérdésérő. Szaúd-Arábia szerint az éghajlat-változási megállapodásnak nem kellene lemondania az olajról és a gázról.
Az éves éghajlat-változási tárgyalások következtetései pedig ismét kitérnek a részletek elől, hogy a gazdag országoknak hogyan – és mennyit – kellene kompenzálniuk az éghajlatváltozással összefüggő veszteségeket és károkat a szegény országoknak, amelyek alig járultak hozzá az éghajlati problémához.
Eközben még mindig folynak a tárgyalások a kormányok által irányított szén-dioxid-piacokat szabályozó, úgynevezett 6. cikkről. Néhány erdős ország és magánbefektetők is nyomást gyakorolnak a szabályok megoldására, amelyek valószínűleg az önkéntes szén-dioxid-piacok szabványait is meghatározzák.
A tárgyaláson ma felszólalók és előadók a városi kérdésekre összpontosítottak – konkrétan arra, hogyan lehet biztosítani, hogy a világ városai, települései és infrastruktúrája csökkentse a kibocsátást, és felkészüljön a melegebb világ szélsőséges időjárási viszonyaira.
Forrás: Reuters