Forráskép megtekintése

 

Ahogyan az várható volt, Joe Biden amerikai elnök a gazdasági versenyre, az emberi jogokra, a stratégiai kockázatokra, köztük Tajvanra összpontosítva tárgyalt első virtuális csúcstalálkozón Hszi Csin-ping kínai vezetővel.

Ugyanakkor Hszi felszólította Amerikát, hogy a nemzetbiztonságra hivatkozva hagyjon fel a kínai vállalkozások elnyomásával,  miközben Biden rávilágított Peking „tisztességtelen kereskedelmi és gazdasági gyakorlatára”. Egyben rámutatott, az USA érdeke azt diktálja, hogy a szövetségeseivel együttműködve „kiálljon érdekei és értékei mellett”.

„Biden elnök a stratégiai kockázatok kezelésének fontosságát is hangsúlyozta. Megjegyezte, hogy szükség van a józan ész szerinti védőkorlátokra annak biztosítására, hogy a verseny ne torkolljon konfliktusba, és hogy a kommunikációs vonalakat nyitva kell tartani” – állt a Fehér Ház nyilatkozatában.

Az ENSZ COP26-os klímacsúccsal kapcsolatban Hszi azt mondta, hogy több cselekvésre és kevesebb szlogenre van szükség. „Kevesebb hibáztatásra, ugyanakkor több együttműködésre lenne szükség” – mondta Biden.

A találkozóra fokozott aggodalom közepette került sor, hogy meddig terjedhet a geopolitikai feszültség, amikor Kína felemelkedése egyre nagyobb kihívást jelent az USA globális dominanciájával szemben.

Biden a régóta várt találkozójuk nyitó percében kijelentette, hogy a két vezetőnek „felelőssége van a világ és népeink iránt is”, hogy biztosítsák, hogy a kétoldalú verseny „ne torkolljon konfliktusba, akár szándékos, akár nem szándékos”.

Biden kiemelte, hogy már több évtizedes múltra tekint vissza a Hszivel folytatott hosszú négyszemközti találkozói során, és azt mondta, hogy „mindig nagyon őszintén és nyíltan kommunikáltak egymással”, és hogy „soha nem mennek el azzal a kérdéssel, hogy vajon mit forgat a  másik a fejében”.

Forrás: Politico

(Visited 6 times, 1 visits today)