The changing face of Austria's asylum policies - InfoMigrants

Ausztria a határvédelem megerősítését és a migrációval szembeni kemény fellépést szorgalmazza.
Gerhard Karner belügyminiszter az uniós belügyminiszterek csütörtöki stockholmi találkozóján több támogatást kért az Európai Bizottságtól az EU külső határainak jobb védelme érdekében.

Az uniós belügyminiszterek a migrációs adatok emelkedése miatt informális találkozót tartottak Stockholmban, amelyen a távozásra kötelezett migránsok kitoloncolásáról, a származási országokkal való jobb együttműködésről és a szervezett bűnözés elleni küzdelemről tárgyaltak.

A Bizottság adatai szerint 2022-ben csaknem 924 ezer menedékkérelmet nyújtottak be az EU-ban, ami 46,5 százalékos növekedést jelent 2021-hez képest.

A legtöbb menedékkérő Szíriából, Törökországból és Afganisztánból érkezett. 2021-ben az EU-ban benyújtott összes menedékkérelem csaknem háromnegyedét öt tagállamban nyújtották be, az élen Németország állt, amelyet Franciaország, Spanyolország, Olaszország és Ausztria követett.

„Sok olyan ország van a külső határon, amely segítségre szorul, és ezeket az országokat is támogatni akarjuk” – mondta Karner, utalva arra, hogy hétfőn Karl Nehammer osztrák kancellárral közösen látogatott el a török-bolgár uniós külső határra. „Szükség van arra, hogy a bolgár külső határt szilárdabbá tegyük” – hangsúlyozta.

Decemberben Ausztria és Hollandia megakadályozta, hogy Bulgária és Románia csatlakozzon a vízummentes schengeni övezethez, mivel Ausztria attól tartott, hogy Bulgária nem lesz képes ellenőrizni a Törökországgal közös határait. Az uniós partnerek, például Németország heves bírálata ellenére Susanne Raab integrációs miniszter azzal indokolta a vétót, hogy nincs értelme egy „elromlott rendszer” kiterjesztésének.

A közös uniós migrációs politika évek óta a viták középpontjában áll, és számos kísérlet történt a blokk menekültügyi rendszerének reformjára.

A Tanács élén álló svéd elnökség várhatóan előrelépést fog tenni a migrációs és menekültügyi paktummal kapcsolatban, többek között a gyorsabb visszatérések szorgalmazásával – ezt a lépést Ylva Johansson belügyi biztos nem sokkal a csütörtöki ülés előtt üdvözölte, mivel a jelenlegi helyzetet „elfogadhatatlannak” tartja.

Foràs: Euractiv

(Visited 6 times, 1 visits today)